Grupy w przedszkolu
KONCEPCJA PRACY
PRZEDSZKOLA
PUBLICZNEGO W MNICHU
NA LATA 2017- 2022
„Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższą jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Radość tryumfu i szczęście samodzielności, opanowania, władania.” /Janusz Korczak „Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie.”/
Koncepcja pracy przedszkola oparta jest na celach i zadaniach zawartych w aktach prawnych: ustawie o systemie oświaty oraz aktach wykonawczych do ustawy, w tym w szczególności w podstawie programowej wychowania przedszkolnego oraz Statucie Przedszkola. Podstawa prawna:
Prezentowana Koncepcja Pracy przedszkola uwzględnia wyniki prowadzonej ewaluacji pracy placówki oraz potrzeby środowiska lokalnego.
MISJA PRZEDSZKOLA Każde dziecko jest dla nas ważne i wyjątkowe. Uczynimy wszystko, żeby czuło się bezpieczne i było akceptowane. Naszym zadaniem jest pomoc w poznaniu siebie, bycia tolerancyjnym, otwartym i samodzielnym człowiekiem. Akceptujemy tylko pozytywne zachowania, które mają za zadanie wspieranie każdego dziecka w jego rozwoju na miarę jego możliwości. Chcemy rozbudzić w każdym dziecku ciekawość świata i ludzi, otwartość, a także wrażliwość. Chcemy wychować dziecko twórcze, zdolne do spontanicznej ekspresji własnych uczuć i myśli, otwarte na pomysły i inspiracje płynące od innych osób oraz gotowe szukać nowych rozwiązań.
O NASZYM PRZEDSZKOLU: Publiczne Przedszkole w Mnichu mieści się w wolno stojącym jednopiętrowym budynku przy ul. Kopernika 19, w pobliżu Szkoły Podstawowej. Placówka posiada duży ogród wyposażony w sprzęty do zajęć i zabaw na świeżym powietrzu. W budynku mieści się 5 sal dydaktycznych, zaplecze kuchenne, sanitarne i administracyjne. Wszystkie sale wyposażone są w nowoczesne meble posiadające niezbędne atesty. Miejsca pracy oraz spożywania posiłków dostosowane są do wzrostu ciała dzieci. Sale zabaw posiadają zestawy pomocy dydaktycznych, planszy, gier, bezpiecznych zabawek, klocków i innych. W salach zorganizowane są kąciki tematyczne i stałe, np. plastyczny, przyrodniczy, kącik czytelniczy itp. Posiadamy również salę do prowadzenia zajęć logopedycznych i pracy indywidualnej. Nasze przedszkole jest kolorowe i bajeczne. Ciągle doskonalimy swoją bazę lokalową i wzbogacamy ją o nowe pomoce dydaktyczne oraz zabawki. Wyposażenie sal oraz placu zabaw, wpływają na właściwą realizacje programów oraz koncepcji pracy przedszkola. Organem prowadzącym jest Gmina Chybie, a organem nadzorującym – Kuratorium Oświaty w Katowicach delegatura w Bielsku-Białej. Prowadzimy działania wychowawcze, profilaktyczne, proekologiczne i prozdrowotne, które opierają się na zatwierdzonych przez Radę Pedagogiczną programach. Wszystkie treści wplatane są w codzienną pracę z dziećmi i realizowane poprzez różne formy: zajęcia organizowane, zabawy dowolne, dyżury, prace użyteczne, akcje, uroczystości, spotkania, pogadanki, wycieczki, wystawy, pokazy, czynności samoobsługowe, itp. Praca wychowawczo- dydaktyczno– opiekuńcza realizowana jest tak, aby odpowiedzieć na oczekiwania dzieci i rodziców. Zadania realizujemy w atmosferze szacunku, akceptacji i bezpieczeństwa. Przedszkole buduje swój wizerunek jako placówki przyjaznej dzieciom i rodzicom oraz środowisku lokalnemu, będąc także miejscem, w którym pielęgnowane są tradycje regionalne.
CELE KONCEPCJI PRACY PRZEDSZKOLA: • Priorytetem naszych działań jest wspomaganie rozwoju i edukacji dzieci w zależności od ich indywidualnych potrzeb i możliwości, mające na celu osiągnięcie gotowości do podjęcia nauki w szkole • Zapewnienie bezpieczeństwa, wszechstronnego rozwoju, akceptacji i poszanowania praw dzieci. • Podnoszenie, jakości pracy przedszkola poprzez współpracę z rodzicami, specjalistami i środowiskiem lokalnym, poszukiwanie nowatorskich metod pracy z dziećmi. • Propagowanie wzorów: norm i zachowań społecznie akceptowanych. • Przeciwdziałanie zagrożeń dla zdrowia psychicznego i fizycznego. • Wspomaganie rodziców w wychowaniu dziecka. • Promowanie działalności przedszkola w środowisku lokalnym. • Opracowanie i wdrożenie systemu pomocy psychologiczno – pedagogicznej. • Doskonalenie procesów wspomagania i edukacji dzieci. Cele koncepcji pracy przedszkola wpisują się w główne kierunki strategiczne zawarte w Ustawie o Systemie Oświaty: • Przedszkole osiąga cele zgodnie z polityką oświatową Państwa. • Przedszkole doskonali efekty swojej pracy. • Procesy zachodzące w przedszkolu służą przyjętej koncepcji pracy. • W przedszkolu dba się o prawidłowy przebieg i doskonalenie procesów edukacyjnych. • Przedszkole jest integralnym elementem środowiska, w którym działa. • Przedszkole racjonalnie wykorzystuje warunki, w których działa. • Zarządzanie zapewnia sprawne funkcjonowanie przedszkola.
WIZJA PRZEDSZKOLA Podstawą budowania wizji stało się pytanie jak powinna naszym zdaniem wyglądać przyszłość – przyszłość zarówno naszej placówki, jak i naszych wychowanków. Odpowiedź na to pytanie nakreśliła cele procesu wspomagania rozwoju i edukacji:
Sylwetka absolwenta naszej placówki:
Dziecko ma prawo do:
Wspieranie indywidualnego rozwoju wychowanków Przedszkole przygotowuje dzieci do podjęcia nauki w szkole oraz wspiera indywidualny potencjał rozwojowy każdego wychowanka. Respektuje pięć najistotniejszych zasad wychowania przedszkolnego:
W przedszkolu zbudowano system ewaluacji rozwoju dziecka. Procedura postępowania obejmuje m.in. systematyczne obserwacje pedagogiczne służące rozpoznaniu potrzeb, możliwości, sytuacji społecznej dziecka, a także zainteresowań podopiecznych. Wspomaganie dzieci to także badanie gotowości szkolnej i w zależności od wyników badania prowadzenie zajęć wspomagających i korygujących rozwój dziecka, a także udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w toku bieżącej pracy oraz w formach prowadzonych przez specjalistów, takich jak np. zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, socjoterapeutyczne, terapia logopedyczna. Przedszkole, monitorując rozwój dziecka, współpracuje nie tylko z rodzicami, ale także poradnią psychologiczno-pedagogiczną i innymi podmiotami wspierającymi dziecko i jego rodzinę. Celem przedszkola jest doskonalenie systemu wspomagania rozwoju dziecka, w tym udzielanie pomocy psychologiczno--pedagogicznej nie tylko podopiecznym, ale też ich rodzicom.
Sposoby informowania rodziców o postępach edukacyjnych dzieci:
Metody pracy Aby zrealizować obowiązujące treści programowe, wykorzystywane są metody aktywne, problemowe, twórcze oraz tradycyjne. Wszystkie metody pracy z dzieckiem uwzględniają podstawową formę jego aktywności, tj. zabawę. Ponad to nauczyciele wprowadzają nowatorskie rozwiązania programowe i metodyczne. Stosowane rozwiązania wykraczają poza katalog tradycyjnych metod wychowania przedszkolnego i obejmują m.in. zabawy badawcze i doświadczenia, metody oparte na teorii integracji sensorycznej, projekt, metody aktywizujące, twórczego myślenia, metoda prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej - dziecięca matematyka, Ruch Rozwijający Weroniki Sherbone, opowieści ruchowej, gimnastyki ekspresyjnej oraz rytmicznej, Metody Dobrego Startu, relaksacji, bajko terapii czy zabaw paluszkowych, Gimnastyki ekspresyjnej R. Labana , Opowieści ruchowej, elementy metody aktywnego słuchania muzyki Batii Starauss, Metody K. Orffa. Kadra pedagogiczna przedszkola umożliwia rozwój zainteresowań m.in. artystycznych, czytelniczych, przyrodniczych, naukowych, dotyczących tradycji regionu oraz wspomaga rozwój talentów dzieci. Prowadzone zajęcia i tworzone sytuacje edukacyjne są dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci, a ich jakość jest na wysokim poziomie.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ DODATKOWYCH Oferta edukacyjna przedszkola jest bardzo szeroka – organizujemy indywidualne zajęcia logopedyczne prowadzone przez wykwalifikowany personel, opiekujemy się dziećmi wymagającymi wsparcia w ramach pracy kompensacyjno- wyrównawczej, zajęć rewalidacyjnych oraz pracy wyrównawczej w grupach. Prowadzone są również zajęcia dodatkowe, nieodpłatne: język angielski, rytmika i religia. Rozwijamy zdolności i zainteresowania, promujemy umiejętności dzieci w środowisku lokalnym. Ponadto oferty osób chętnych do prowadzenia zajęć dodatkowych są przyjmowane przez dyrektora przedszkola przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Dyrektor sprawdza kwalifikacje oferentów i zapoznaje z ofertami nauczycieli na posiedzeniu Rady Pedagogicznej organizacyjnej. Następnie oferty są przedstawione rodzicom na zebraniu ogólnym, które odbywa się tuż po rozpoczęciu roku szkolnego. Rodzice mają możliwość wyrażenia swoich opinii o zajęciach prowadzonych w ubiegłym roku. W drodze głosowania wybierają ofertę zajęć dodatkowych na bieżący rok szkolny. Zajęcia płatne, wybrane i finansowane przez rodziców po zakończeniu pobytu dziecka w przedszkolu to m.in. nauka tańca, gimnastyka korekcyjna, zajęcia sprawnościowo-sportowe, j. niemiecki.
Realizowane programy i projekty Nauczyciele realizują w grupach: Program Adaptacyjny, Program Profilaktyczno-Wychowawczy, Program pracy wychowawczo-dydaktycznej. Nauczyciele mogą również tworzyć własne programy mające na celu podnoszenie jakości pracy przedszkola. Ponadto przedszkole bierze udział w ogólnopolskich akcjach i realizuje takie programy jak: „Mamo, tato wolę wodę” czy „Kubusiowi przyjaciele natury.
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna Celem pomocy psychologiczno – pedagogicznej w przedszkolu jest rozpoznawanie i zaspakajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci wynikających w szczególności z:
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w przedszkolu jest organizowana i realizowana w szczególności w formie: Działań mających na celu rozpoznanie zainteresowań dzieci w tym dzieci wybitnie zdolnych oraz zaplanowanie wsparcia mającego na celu rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień, Działań pedagogicznych mających na celu rozpoznanie indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych dzieci oraz planowanie sposobów ich zaspokojenia w tym:
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w przedszkolu może być udzielana na wniosek:
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna jest organizowana w przedszkolu w formie: zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym porad, konsultacji i warsztatów dla rodziców i nauczycieli, Objęcie dziecka zajęciami specjalistycznymi oraz zajęciami psycho- edukacyjnymi wymaga zgody rodziców.
Adaptacja Przedszkole jako środowisko wychowawcze i edukacyjne, wpływające na wszechstronny rozwój dziecka oraz umożliwiające przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole, powinno stworzyć jak najbardziej korzystne warunki do przekroczenia progu przedszkolnego. Może je zapewnić poprzez ścisłe współdziałanie z domem rodzinnym dziecka. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice odczuwają niepokój związany z adaptacją dziecka do środowiska przedszkolnego. Szczególnie trudne momenty przeżywają rodzice, gdy pojawią się pierwsze problemy z przystosowaniem do warunków i wymagań przedszkola. Trudności przystosowawcze dziecka do przedszkola:
Cele adaptacji:
Pomoc dziecku w adaptacji:
Dla rodziców:
Zorganizowanie cyklu spotkań adaptacyjnych w przedszkolu:
ZARZĄDZANIE PRZEDSZKOLEM Przedszkole zatrudnia 20 pracowników, w tym 9 nauczycieli ( w tym szęciu na cały etat łącznie z dyrektorem, pozostali na część etatu: katechetka, rytmiczka, anglistka, logopedka) i 11 pracowników administracji i obsługi. KIEROWNICTWO PRZEDSZKOLA Rolę kierownika placówki oświatowej pełni dyrektor. Sprawuje on nadzór pedagogiczny, przewodniczy Radzie Pedagogicznej, pełni rolę pracodawcy i kierownika zakładu pracy. Organizuje pracę nauczycieli w zespołach, inspiruje ich do działania, kieruje działalnością przedszkola w sposób mający na celu rozwijanie u nauczycieli kreatywności i poczucia współodpowiedzialności za pracę. Na skutek oddziaływań dyrektora nauczyciele doskonalą metody i formy pracy i współpracy. Nadzór pedagogiczny sprawowany przez dyrektora przedszkola uruchamia mechanizmy autorefleksji i jakościowego rozwoju przedszkola. Wyniki sprawowanego nadzoru pedagogicznego są wykorzystywane do rozwoju przedszkola.
ROLA NAUCZYCIELA WYCHOWAWCY Kadra nauczycielska w naszym przedszkolu posiada pełne kwalifikacje merytoryczne i pedagogiczne oraz pogłębia i poszerza swoje umiejętności na różnych formach doskonalenia zawodowego. Pedagodzy w naszym przedszkolu współpracują ze sobą i dzielą się zdobytą wiedzą. Pogodna atmosfera w przedszkolu i życzliwi nauczyciele umiejętnie otaczają opieką wszystkie dzieci. Wychowankowie mają w nauczycielach wsparcie, a ci każdemu dziecku zapewniają podmiotowe traktowanie i dbają o jego wielostronny rozwój. Nauczycielki znają potrzeby i zainteresowania dzieci oraz posiadają umiejętność atrakcyjnego prowadzenia zajęć. Konstruują ciekawe i bogate oferty zabaw i zadań, są dobrze przygotowane merytorycznie, metodycznie, poszukują innowacyjnych rozwiązań. Nauczycielki ściśle współpracują z rodzicami, uwzględniają ich potrzeby i oczekiwania. Angażują rodziców do pracy na rzecz przedszkola. Rodzice są naszymi sojusznikami, a działania nasze są skoordynowane. W celu demokratycznego i kreatywnego wykonywania zadań i rozwiązywania pojawiających się problemów oraz doskonalenia pracy przedszkola powoływane są zespoły zadaniowe, np. do spraw wychowania, ewaluacji i inne , w miarę potrzeb. Poszczególne zespoły zadaniowe monitorują procesy zachodzące w przedszkolu i udoskonalają je z wykorzystaniem nowoczesnej wiedzy i własnych doświadczeń. Dyrektor i nauczyciele dbają o sprawność systemu i właściwe wykorzystanie zasobów. Ponadto nauczyciele współpracują ze sobą na co dzień i, prowadzą zajęcia koleżeńskie, dzielą się wiedzą i doświadczeniem w ramach WDN-u. Opiekunowie stażu i nauczyciele stażyści podejmują działania zaplanowane w podpisanych kontraktach. Wszyscy pracownicy naszej placówki współdziałają ze sobą. Tworzą przyjazną atmosferę, dzięki której dzieci czują się akceptowane i bezpieczne Sposoby monitorowania osiągnięć nauczycieli: Nauczyciele stosują ewaluację własnej pracy (samoocenę), jak również zostają poddani ocenie przez dyrektora i rodziców. Badania osiągnięć nauczycieli dokonuje się na podstawie:
Wyniki badania osiągnięć dzieci, nauczycieli, jak również ocena jakości pracy przedszkola omawiane są na Radach Pedagogicznych analityczno-oceniających odbywających się co pół roku. Podział kompetencji Każdego roku na posiedzeniu Rady Pedagogicznej dyrektor przedszkola przydziela poszczególnym nauczycielom zadania dodatkowe. Do zadań o szerszym zakresie należą m.in.:
Zakresy kompetencji są konsultowane z nauczycielami oraz są zgodne z ich preferencjami. Przydzielane na ogół długofalowo w celu osiągania bardzo dobrych wyników pracy w określonej dziedzinie.
WSPÓŁPRACA ZE STUDENTAMI Placówka jest otwarta na współpracę z uczelniami kształcącymi kadrę pedagogiczną. Każdego roku praktyki pedagogiczne w przedszkolu odbywają studenci pedagogiki ogólnej, zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Praktykanci są przydzielani do nauczycieli mianowanych z co najmniej kilkuletnim stażem pracy pedagogicznej. Czas odbywania praktyk przynosi korzyści zarówno studentom, jak i ich opiekunom. Są oni zawsze mile widziani, inspirują do działania w innym wymiarze. Wpływa to korzystnie na samoocenę nauczycieli i buduje pozytywny wizerunek przedszkola w środowisku lokalnym.
WSPÓŁPRACA PRZEDSZKOLA Z RODZICAMI W codziennej pracy z dzieckiem zawsze pamiętamy o tym, że bez współpracy nauczycieli z rodzicami sukces dziecka jest niemożliwy. Gdy współpraca jest pozorna lub niepełna, gdy nie ma zaufania – nie można liczyć na optymalny rozwój dziecka. Rodzice mogą nam dostarczyć wielu cennych wskazówek na temat swojego dziecka. To oni znają najlepiej mocne i słabe strony dziecka, wiedzą wiele o jego zdolnościach, zainteresowaniach, pasjach, wiedzą czego dziecko boi się najbardziej, co budzi w nim gniew. Dlaczego i kiedy się wycofuje, kiedy reaguje agresją, nieadekwatnymi zachowaniami. Co może motywować dziecko do do pracy, a co powoduje jego niechęć. Z drugiej strony, nauczyciel może przekazać cenne dla rodziców nie tylko rady i wiedzę na temat dylematów rodzicielskich, ale też praktyczne ćwiczenia ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi, rozumienia ich potrzeb, aby mądrzej kochać, ale i przez dzieci być kochanym i rozumianym. Rodzice w przedszkolu traktowani są jako partnerzy w procesie wychowania. Zadaniem wszystkich pracowników placówki jest dbałość o pozytywne relacje z rodzicami wychowanków. Cele współpracy z rodzicami:
FORMY WSPÓŁPRACY PRZEDSZKOLA Z RODZICAMI Najczęściej stosowane w przedszkolu formy współpracy i wspierania rodziców w wychowaniu:
Raz na rok zespół nauczycieli będzie badał potrzeby rodziców w zakresie współpracy, analizował ich opinie o pracy placówki, modyfikował formy współpracy. W przedszkolu prężnie działa rada rodziców, wspierająca działalność placówki. Rodzice są naszymi sojusznikami, a nasze działania są skoordynowane. WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM LOKALNYM Przedszkole jako instytucja wychowawczo-dydaktyczna aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym w celu promocji i uatrakcyjnienia podejmowanych działań wychowawczych i edukacyjnych. Nasze Przedszkole współpracuje z wieloma instytucjami dając dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z rzeczywistością, co z kolei przyczynia się do chęci poznawania świata, umiejętności funkcjonowania w środowisku oraz komunikowania się z nim. Oto główne cele, jakie przyświecają nam w ramach wzajemnej współpracy z różnymi instytucjami: Cele współpracy z instytucjami:
Współpraca z:
Przedszkole podkreśla swoją odrębność poprzez wypracowane tradycje własne. Kalendarz wydarzeń i uroczystości przedszkolnych pozostaje w ścisłym związku z tradycjami lokalnymi, narodowymi, a także potrzebami środowiskowymi. Nasze tradycje t między innymi:
W środowisku lokalnym przedszkole promuje swoje działania, zdrowie, ekologię, a także wartości tradycji zarówno lokalnych, jak i narodowych. PROMOCJA PLACÓWKI W obecnych czasach nasilonej konkurencji, gdzie decyzja o wyborze przedszkola nie koniecznie podyktowana jest miejscem zamieszkania, stało się rzeczą oczywistą, że musi ona kształtować swój wizerunek, tak aby stała się dla dziecka atrakcyjnym i godnym zaufania miejscem jego przyszłej edukacji. Kształtowanie wizerunku nie jest rzeczą nową, obcą, aczkolwiek wcześniej nie przywiązywano wagi do eksponowania tego, co dotyczyło przedszkola na zewnątrz. Obecnie wszystkie typy placówek edukacyjnych coraz bardziej zainteresowane są nawiązywaniem kontaktu ze środowiskiem lokalnym, jako szansy na utrzymanie i ewentualne powiększenie liczby uczniów. Działania te maja na celu nadanie indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru placówce. Przedszkole nie jest bowiem środowiskiem zamkniętym w związku z czym każdy rodzaj i przejaw działalności i tej dobrej i tej złej wpływa na jej wizerunek. Należy więc dążyć do rozwijania i eksponowania tych sfer działalności placówki oświatowej, które dają pozytywne wzmocnienia dla społeczności lokalnej. Działania promocyjne obejmują;
DALSZA PRACA NAD KONCEPCJĄ Przedszkole systematycznie zmierza do pełnej realizacji założeń koncepcji, ewentualnie wprowadza zmiany do niej. Odbywa się to poprzez coroczną analizę jakości pracy oraz budowanie i realizację planów pracy na kolejny rok z wykorzystaniem priorytetów określonych w koncepcji i wniosków z sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Każdy pracownik pedagogiczny otrzymuje egzemplarz Koncepcji, żeby mógł z nią popracować. Rodzice zapoznają się i omawiają Koncepcję na zebraniach grupowych, nauczyciele pozyskują informacje o akceptacji Koncepcji.
PRIORYTETY – KIERUNKI PLANOWANYCH ZMIAN:
|
Informacje o placówceProgramyReforma edukacji |