Oddział V: Grupa starszaków

 

 

 

 Tematy kompleksowe na miesiąc styczeń:

 

1. Kim będę jak dorosnę?

 

Drodzy Rodzice!

 W minionym tygodniu dzieci, na podstawie opowiadań i wiersza poszerzały swoją wiedzę na temat zawodów związanych z tworzeniem ubrań, ze sztuką i pracami budowlanymi. Utrwalały informacje o tym, że każdy zawód jest potrzebny i próbowały przewidywać, co by się stało, gdyby jednego z nich zabrakło. Podczas zajęć związanych z tematyką budownictwa, dzieci utrwalały zasady bezpieczeństwa. Dzieci samodzielnie stawiały hipotezy i wspólnie je weryfikowały, próbując zapisywać wyniki w dostępny sposób. Dzieci poznały w tym tygodniu literę R, r na podstawie wyrazu rysunek i uczestniczyły w wielu zabawach językowych, utrwalających jej zapis i miejsce w słowach. Podczas gier i zabaw uczyły się różnych sposobów mierzenia (stopą, krokami, dłonią). Dzieci rysowały uczucia towarzyszące im podczas słuchania Walca kwiatów Piotra Czajkowskiego.

 

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

Warto podczas codziennych rozmów z dzieckiem zwracać uwagę na nazwy zawodów, odróżniając je od miejsca pracy tych osób i wytworów tej pracy np. piekarz, piekarnia, pieczywo. Pozwoli to wesprzeć rozwój językowy dziecka. Warto rozmawiać z dzieckiem o tym, jakie działania podejmują najbliżsi w swojej pracy. Tym bardziej, że obecnie nazwy stanowisk nie zawsze wskazują na to, co Państwo robią zawodowo. Podczas zabaw warto prosić dziecko o mierzenie odległości czy długości w różnorodny sposób np. policz, proszę ile kroków musimy zrobić, by dostać się do łazienki. Dobrze w takich sytuacjach podkreślać względność takiego mierzenia, np. jest to odległość pięciu stóp dziecka i trzech stóp rodzica.

 

W następnym tygodniu będą potrzebne: różne modele zegarów (na środę).  

 

2. Witamy Nowy Rok

 Drodzy Rodzice!

 W minionym tygodniu dzieci poszerzały wiedzę na temat sposobów odmierzania czasu. Rozwijały umiejętności rozumienia pojęcia czas. Doskonaliły umiejętności działania zgodnie z instrukcją obrazkową. Rozwijały percepcję wzrokową poprzez ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej wyrazów. Dzieci utrwalały informacje o cykliczności pór roku. Doskonaliły wiedzę na temat czterech pór roku i ważnych świąt w kalendarzu występujących w czasie ich trwania. Rozwiązywały zagadki o miesiącach. Utrwaliły nazwy dni tygodnia i ich przemienności. Doskonaliły umiejętności posługiwania się takimi przyimkami jak: przedwczoraj, wczoraj, dziś, jutro, pojutrze. Utrwaliły liczbę 7 w kontekście dni tygodnia. Uczestniczyły w wielu zabawach językowych, utrwalających umiejętność rozpoznawania i nazywania liter. Nazywały pory roku widoczne na obrazkach, dzieliły nazwy na sylaby, a następnie na głoski. Układały zdania zawierające nazwę każdej pory roku. Rozwijały spostrzeganie wzrokowe poprzez wskazywanie różnic pomiędzy wyrazami. Rozwijały kompetencje matematyczne poprzez utrwalenie znajomości nazw miesięcy w roku i informacji o ich przemienności.

 Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

 W codziennych sytuacjach warto kontynuować z dzieckiem utrwalanie nazw pór roku, miesięcy i dni tygodnia. Możecie wybrać się Państwo na wycieczkę do parku, lasu aby przyjrzeć się zmieniającej się przyrodzie. W domu możecie Państwo przeglądać wspólnie albumy, książki i filmy związane z tematyką cykliczności pór roku, świąt w kalendarzu występujących w czasie ich trwania. Dzieci mogą próbować czytać proste teksty, nazwy pór roku.

  

3. Co można robić zimą

 

Drodzy Rodzice!

W minionym tygodniu rozmawialiśmy z dziećmi o tym, skąd się bierze śnieg. Dzieci próbowały wyjaśnić pochodzenie śniegu, dzieląc się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakimi słowami można opisać śnieg. Dzieci zastanawiały się również nad pytaniem czy śnieg jest czysty? Dzieliły się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Wspólnie z nauczycielem zastanawiały się, czy ludzie też zostawiają ślady, jakie to są ślady i czy ludzki ślad może służyć do identyfikacji osób.

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

W celu utrwalenia informacji o właściwościach śniegu, możecie Państwo w dowolny sposób pobawić się z dzieckiem na śniegu lub wykonać dowolny eksperyment ze śniegiem. Możecie również sprawdzić, jakie ślady zostawiacie na śniegu, porównać wielkości butów, a następnie poszukać innych śladów na nim pozostawionych.

 

4. Święto babci i dziadka

 

Drodzy Rodzice!

 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy z dziećmi o babciach i dziadkach. Dzieci zapoznały się z wierszami i piosenkami poświęconymi babciom i dziadkom, przygotowały się do występu podczas uroczystości z okazji Dnia babci i dziadka. Wspólnie z N. dzieci zastanawiały się, jak wyglądali babcia i dziadek, kiedy byli mali, w jakie zabawy się bawili. Dzieci opowiadały, co najbardziej lubią robić ze swoimi dziadkami (uwieczniając te wspomnienia na rysunkach), a także dzieliły się z grupą ulubionymi wspomnieniami o swoich dziadkach. Wysłuchały opowiadania Iwony Salach „Najlepszy prezent”, a następnie wykonały samodzielnie pudełko dla babci i dziadka oraz tulipany techniką origami.

 

W środę uczestniczyły w przedszkolnej uroczystości przygotowanej dla babci i dziadka z okazji ich święta, gdzie zaprezentowały swoje zdolności aktorskie, recytatorskie, wokalne i taneczne oraz wręczyły swoim dziadkom upominek - samodzielnie ułożoną kompozycję z drewnianych elementów.

 

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

 

Aby przybliżyć dzieciom czasy młodości ich dziadków, warto wspólnie pooglądać stare fotografie i albumy. Przy okazji spotkania rodzinnego można zapytać dziadków, jak wyglądało ich przedszkole, w jakie zabawy się bawili i w jakie gry grali, czy jakieś jeszcze pamiętają i mogą ich nauczyć. Czy ich dzieciństwo było takie samo, jak teraz dzieciństwo ich wnuków.

 

W następnym tygodniu będą potrzebne: gazety, zdjęcia mistrzów sportów zimowych, prawdziwe trofea sportowe (medale, puchary, dyplomy), ozdoby: guziki, koraliki.

 

5. Zimowe mistrzostwa sportowe

 

 

 

 

 

 

 
 

Reforma edukacji