Oddział V: Grupa starszaków

 

 

 Tematy kompleksowe na miesiąc październik:

 

 


1. Dary jesieni (01.– 05. X)
2. Dbamy o zdrowie (08.-12. X)

3. Jesienią w parku i w lesie (15.-19. X)

 Drodzy Rodzice!

 W minionym tygodniu przyglądaliśmy się zmianom w przyrodzie. Dzieci przypomniały sobie jak należy zachowywać się podczas pobytu w parku i w lesie, zwróciły uwagę na zachowanie spokoju i ciszy, by nie płoszyć zwierząt i nie zakłócać spokoju innym spacerowiczom. Wspólnie zastanawiały się, w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy. 

Dzieci poznały literę I na podstawie wyrazu igła, uczestniczyły w wielu zabawach językowych, utrwalających jej zapis i miejsce w słowach.

 Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

 Aby utrwalić wiadomości o zmianach zachodzących jesienią w przyrodzie warto udać się z dzieckiem na spacer do parku lub lasu. Możecie Państwo obejrzeć z dzieckiem albumy o zwierzętach przygotowujących się do zimowego snu. Warto ćwiczyć z dzieckiem wysłuchiwanie głoski i w słowach, a także odszukiwanie litery i w wyrazach i tekstach pisanych. Podczas spaceru warto utrwalać przeliczanie i dodawanie różnych obiektów. 

 

4. Zabawy na jesienne wieczory (22.-26. X)

Drodzy Rodzice! 

W minionym tygodniu dzieci uczyły się odróżniania elementów świata fikcji i mediów od rzeczywistości. Utrwalały wiedzę o zawodach ludzi związanych z pracą w teatrze, doskonaliły umiejętności społeczne poprzez zabawy teatralne i dramowe. Zastanawiały się wspólnie nad tym, co to jest film, jak przebiega proces powstawania filmu, gdzie można obejrzeć film, jakie są rodzaje filmów. Poszerzały słownik o pojęcia związane z filmem i teatrem, np.: aktor, dekoracja, widownia, scena, kurtyna. Za pomocą muzyki i tańca wyrażały swoje emocje i doskonaliły umiejętności interpersonalne.

 

Rozwijały umiejętności matematyczne poprzez rozpoznawanie niektórych monet i banknotów. Odtwarzały rytmy słuchowo-ruchowe, rozwiązywały i układały zagadki słowne i żarty językowe. Poznały literę E na podstawie słowa ekran i uczestniczyły w wielu zabawach językowych. Podczas zabaw ruchowych utrwalały znajomość kształtu dotychczas poznanych liter.

 

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

Warto pójść z dzieckiem do kina lub teatru – wspólnie wybrać film lub przedstawienie, kupić bilety, pozwolić dziecku aktywnie uczestniczyć w wyborze sposobu spędzenia czasu. Przed wyjściem do kina lub teatru warto przypomnieć dziecku zasady zachowania podczas projekcji filmu lub trwania przedstawienia.

 

W następnym tygodniu (29. X - 02. XI) będą potrzebne: fotografie członków rodziny dzieci, fotografie dzieci z okresu wczesnego dzieciństwa (uwaga, na fotografiach dzieci powinny być przedstawione z poszanowaniem ich godności i intymności).

 

 Tematy kompleksowe na miesiąc listopad:

 

1. Zabawy na jesienne wieczory c.d. (29. X - 02. XI)

2. Listopadowe wspomnienie (05. - 09. XI)

3. Jesienna pogoda (12. - 16. XI)

4. Nasi pupile (19. - 23. XI)

5. Zimno, coraz zimniej (26. - 30. XI)

 

 

 

 

 

 
 

Reforma edukacji