2001-05-26 - Rowerowa Gmina PDF Drukuj Email
środa, 06 maja 2009 06:18

Szkoła Podstawowa nr 1 w Chybiu oraz Stowarzyszenie Ekologiczne „EKO – ŻYCIE” byli organizatorami V Rodzinnego Rajdu Rowerowego, który odbył się 26 maja 2001 roku. Dzień ten ogłosiliśmy w naszej gminie dniem bez samochodu. Ponad 1000 uczestników (gmina Chybie liczy około 9 tyś. Mieszkańców) dosiadło roweru i przejechało trasę o długości 31 km malowniczymi zakątkami naszej gminy. Rajdowi towarzyszyło hasło: „NIE TRUJ ATMOSFERY! – ALTERNATYWĄ ROWERY” oraz wspaniała w tym dniu pogoda. Jednokolorowy peleton prezentował się wspaniale, bowiem każdy uczestnik był ubrany w białą koszulkę rajdową. Gmina Chybie jest częścią tzw. „Żabiego Kraju”, więc na koszulkach umieszczono logo rajdu, w postaci trzech wesołych żab pedałujących na rowerze. Będą one towarzyszyć nam w następnych edycjach Rodzinnych Rajdów Rowerowych. Na półmetku trasu znajdował się bufet. Były napoje i pyszne pączki ufundowane przez miejscowe piekarnie. W miejscu tym odbyły się również konkurencje sprawnościowe jazdy na rowerze (wygrywa ostatni na mecie zawodnik), rodzinny konkurs przeciąganie liny oraz konkurencja siłowa wyciskania sztangi 30kg w pozycji leżącej na ławeczce. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji zostali nagrodzeni na mecie rajdu, Meta rajdu znajdowała się w miejscowym parku bezpośrednio bliskości amfiteatru w którym odbywała się część artystyczna tj. występy zespołów szkolnych wokalno – tanecznych. W trakcie trwania imprezy uczniowie Gimnazjum nr 1 w Chybiu prowadzili zbiórkę pieniędzy na zakup respiratora dla Sebastiana Garbienia, pacjenta Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Zebrano i przekazano na konto 950 zł. Każdy uczestnik rajdu otrzymał na mecie posiłek w postaci chleba z domowym smalcem (po naszemu: „szmolcem”) oraz kubek napoju. Dzieci dodatkowo otrzymały słodki upominek. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na rozdanie nagród i loterie. Nagrody przyznano w kategorii:

- najstarszy uczestnik rajdu (zwycięzca 77 lat),

- najstarsza uczestniczka rajdu (zwyciężczyni 78 lat),

- najmłodszy uczestnik rajdu (zwycięzca 4 miesiące),

- najmłodszy uczestnik, który samodzielnie przejechał całą trasę (zwycięzca 6 lat),

- najliczniejsza reprezentacja szkoły (82% uczniów)

Najstarsi uczestnicy otrzymali grille ogrodowe, najmłodsi rowerek i piłki. Najliczniejsza reprezentacja szkoły, a była nią Szkoła Podstawowa nr 2 z Zarzeczu otrzymała 25 szt. Sadzonek drzew, ufundowanych przez Stowarzyszenie „EKO-ŻYCIE”. Podobne nagrody w postaci kompozycji ogrodowych drzewek i krzewów ozdobnych otrzymali uczestnicy loterii. Wśród głównych nagród rozlosowano 10 – dniowe wczasy dla dwóch osób we Włoszech, ufundowane przez Biuro Podróży „WIMAR” ze Strumienia oraz trzy rowery górskie, których fundatorem była miejscowa firma budowlana „OKA” – główny sponsor rajdu. Impreza zakończyła się dyskoteką na wolnym powietrzu. Dzięki wsparciu finansowym różnych firm oraz Urzędu Gminy w Chybiu, V Rodzinny Rajd Rowerowy był wydarzeniem szczególnym i wpisał się dużymi literami w kalendarium imprez rekreacyjno – wypoczynkowych w naszej gminie. Celem rajdu było propagowanie zdrowego sposobu spędzenia wolnego czasu wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych mieszkańców gminy Chybie i okolic, turystyka rowerowa jako alternatywy środek komunikacji (DZIEŃ BEZ SAMOCHODU) oraz poznanie ciekawych miejsc pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Ta idea będzie przyświecać następnym Rodzinnym Rajdom Rowerowym na które Panią i całą redakcję „EKO-ŚWIATA” zapraszamy.

Łączymy pozdrowienia

Mieczysław Puzoń

Prezes stowarzyszenia

„EKO-ŻYCIE”

Poprawiony: środa, 06 maja 2009 06:21
 

Odliczanie

Już po Rajdzie, czekamy do następnego roku.

Zdjęcia z galerii

Licznik

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości